Vďaka nepoznaná

Autor: Erika Lizancová | 25.2.2016 o 21:22 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  247x

Zoznámte sa prosím - som Vďaka.  Ďakovať je ľudské. Patrí to medzi základné pravidlá slušnosti - poďakovať za pomoc, za radu, za darček, za názor, za prítomnosť skutočného priateľa, za ráno. 

Existuje však rozdiel medzi poďakovaním a vďakou? Podľa mňa áno a dokonca priepastný.

Poďakovanie je jedno slovo. Má v sebe veľkú silu a pre toho, komu ďakujeme, dávame pocit, že jeho priateľstvo, jeho snaha či skutok (aj keď mallilinký) neboli márne. A že my sami si jeho bytie a jeho počin voči nám v danej chvíli vážime. 

Vďačnosť však má väčší rozsah. Je to niečo imaginárnejšie a zároveň niečo oveľa citovejšie, rozsiahlejšie. Vďačnosť v sebe nosíme iste od malička, avšak aj tento mega cit musí v nás niekto alebo niečo prebudiť. A musíme si ho (tento mega pocit) uvedomiť. 

A nebudem viac polemizovať. Vďačnosť je veľká sila. Sila, ktorá vypĺňa naše vnútro. A netrvá len chvíľu. Nie je to sila momentálneho okamžiku, ale často sila (celého) života. 

Tak sa len teraz na chvíľku zastavte a na pár sekúnd uvoľnite myseľ od každodenných povinností. A hľadajte - určite tam nájdete niekoho, komu ste za niečo vďační. Za niečo, čo pre toho dotyčného znamenalo možno sekundu z jeho života, no vám tento jeho počin, prítomnosť alebo názor zmenilo váš život alebo prinajmenšom postoj k vášmu bytiu. A posunulo vpred - vás, vaše sny, vaše smerovanie, vaše bytie, vaše kroky. Cítite ten rozdiel?

Som vďačná. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Trainspotting po slovensky. Ako žijú narkomani v Bratislave

Strávili sme víkend v spoločnosti ľudí závislých od drog.

KOMENTÁRE

Barometer policajnej korupcie? Ako hladko kúpite drogu

Drogový biznis sa globalizuje a digitalizuje.

ŠPORT

Bratia posielajú väčšinu platu rodičom

Synovia majstra sveta prekonali otca.


Už ste čítali?