Vďaka nepoznaná

Autor: Erika Lizancová | 25.2.2016 o 21:22 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  260x

Zoznámte sa prosím - som Vďaka.  Ďakovať je ľudské. Patrí to medzi základné pravidlá slušnosti - poďakovať za pomoc, za radu, za darček, za názor, za prítomnosť skutočného priateľa, za ráno. 

Existuje však rozdiel medzi poďakovaním a vďakou? Podľa mňa áno a dokonca priepastný.

Poďakovanie je jedno slovo. Má v sebe veľkú silu a pre toho, komu ďakujeme, dávame pocit, že jeho priateľstvo, jeho snaha či skutok (aj keď mallilinký) neboli márne. A že my sami si jeho bytie a jeho počin voči nám v danej chvíli vážime. 

Vďačnosť však má väčší rozsah. Je to niečo imaginárnejšie a zároveň niečo oveľa citovejšie, rozsiahlejšie. Vďačnosť v sebe nosíme iste od malička, avšak aj tento mega cit musí v nás niekto alebo niečo prebudiť. A musíme si ho (tento mega pocit) uvedomiť. 

A nebudem viac polemizovať. Vďačnosť je veľká sila. Sila, ktorá vypĺňa naše vnútro. A netrvá len chvíľu. Nie je to sila momentálneho okamžiku, ale často sila (celého) života. 

Tak sa len teraz na chvíľku zastavte a na pár sekúnd uvoľnite myseľ od každodenných povinností. A hľadajte - určite tam nájdete niekoho, komu ste za niečo vďační. Za niečo, čo pre toho dotyčného znamenalo možno sekundu z jeho života, no vám tento jeho počin, prítomnosť alebo názor zmenilo váš život alebo prinajmenšom postoj k vášmu bytiu. A posunulo vpred - vás, vaše sny, vaše smerovanie, vaše bytie, vaše kroky. Cítite ten rozdiel?

Som vďačná. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.


Už ste čítali?